Struktura plików szablonu w WordPressie

Aby stworzyć własny szablon na potrzeby strony internetowej w WordPressie musimy poznać budowę takiego szablonu. W tym artykule przedstawię najważniejsze pliki, które należy edytować  i wyposażyć we własny kod aby nasza templatka była kompletna i gotowa do użycia. Mamy praktycznie nie ograniczone możliwości ustawienia indywidualnego wyglądu i funkcjonalności. Prostota i funkcjonalność systemu CMS jakim jest WordPress pozwoli na stworzenie kompletnej strony internetowej.

header.php – plik odpowiedzialny za wyświetlanie nagłówka naszej strony www, umieszczamy tu meta tagi, js, css oraz wszystkie elementy, które będą pojawiać się na każdej podstronie naszej witryny internetowej a więc np. menu górne, wyszukiwarka itd.

home.php – szablon naszej strony głównej, jeżeli chcemy aby nasza strona główna różniła się od pozostałych podstron musimy zająć się tym plikiem, plik odpowiedzialny za wygląd strony głównej.

index.php – lista wpisów pokazywanych na stronie głównej, jeżeli nie wprowadziliśmy home.php, na starcie naszej strony internetowej pojawiają się najnowsze wpisy, których wygląd określamy właśnie w tym pliku.

category.php – szablon odpowiedzialny za wygląd naszych kategorii, a więc lista wątków w danej kategorii, dla każdej kategorii w naszej stronie internetowej możemy przypisać indywidualny wygląd odpowiednio zmieniając nazwę pliku np. category-4.php   lub category-oferta.php. Obie formy są poprawne i obie będą działać. Podajemy ID kategorii (4) lub jej nazwę. Istnieją wtyczki dzięki, którym możemy przydzielać odpowiednie szablony odpowiednim kategoriom naszej strony internetowej.

single.php – plik odpowiedzialny za wyświetlanie w naszym szablonie WordPressa pojedynczego wpisu, rozwinięcie danego wątku z danej kategorii. Tak samo jak w przypadku kategorii możemy przypisywać ten element pod dana kategorię. Czyli wpis z kategorii “oferta” będzie wyglądał inaczej niż wpis z kategorii “aktualności”. Jakie będą różnice to już zależy od waszej wyobraźni.

page.php – szablon odpowiedzialny za wyświetlanie pojedynczych podstron naszej strony internetowej. Również tutaj możemy stosować ID oraz nazwę danej podstrony, page-4.php lub page-kontakt.php

archive.php – plik wyświetlający archiwum naszej strony, lista wątków z danego miesiąca a więc tak naprawdę kategoria.

tag.php – lista wątków zawartych w danym tagu, również możemy ja traktować jako kategoria.

search.php – szablon wyników wyszukiwania na naszej stronie.

404.php – strona wyświetlająca błąd, jeżeli ktoś wpisze adres, który nie istnieje.

footer.php – element wyświetlający na każdej stronie (nie koniecznie na każdej), nasz dół strony, żeby sobie ułatwić budowę naszej strony internetowej dobrze jest stosować maksymalnie dużą ilość elementów w tym pliku jak i header.php, oszczędzi nam to niepotrzebny kod w innych plikach naszego szablonu WordPressa.

functions.php – plik do definiowania różnych funkcji obowiązujących na każdej podstronie, a więc ilość znaków wyświetlanych w kategoriach, wielkości ikon itd.

sidebar.php – definiujemy tu nasze widgety.

style.css – nasz szablon musi być wyposażony w kod CSS, plik musi się znajdować w katalogu głównym templatki.

Znając pliki odpowiedzialne za wyświetlanie danych elementów na naszej stronie internetowej, jesteśmy w stanie samodzielnie stworzyć oryginalny szablon, który posłuży nam do wyświetlania naszej strony www.

Zapraszamy do komentowania artykułu "Struktura plików szablonu w WordPressie" oraz odwiedzin strony www Olsztyn.
2 października, 2013
Powrót

Komentarze zostały wyłączone.

Dodaj komentarz do tego artykułu

Zobacz także

Kategorie, wpisy i strony – WordPress

Ostatnio miałem wątpliwą przyjemność przeprowadzenia szkolenia z zakresu obsługi WordPressa. Szkolone osoby to pracownicy państwowej instytucji, lepiej jednak jeśli nie podam dokładnej nazwy tej instytucji z wiadomych powodów. Jak wiadomo WordPress to jeden z najbardziej przyjaznych użytkownikowi systemów CMS. Tak naprawdę nie znam łatwiejszego panelu administracyjnego, pozwalającego w takim stopniu zarządzać stroną www. Na szkoleniu było około 12 osób z czego trzy Panie niczego nie zrozumiały. Główna ich bolączka było …

8 grudnia, 2013
więcej

Przyśpieszamy naszego WordPressa, W3 Total Cache

Wszyscy wiem jak ważnym elementem jest szybkość wczytywania się naszej strony internetowej. Dobrze napisana strona www musi ładować się błyskawicznie, świadczy to o dobrej optymalizacji strony, dobrym serwerze oraz ma wpływ na pozycjonowanie naszej strony internetowej. Nikt nie będzie czekał minuty aż nasza strona się otworzy, a na pewno nie zrobi tego użytkownik, który pierwszy raz wchodzi na naszą stronę www. Wtyczka W3 Total Cache naprawdę przyśpieszy działanie naszego WordPressa, …

25 listopada, 2013
więcej

WordPress dobry i darmowy system CMS

Dobór i praca z właściwym systemem CMS jest bardzo ważnym czynnikiem, który składa się na budowę strony internetowej. Głównymi dwoma punktami, które muszą być spełnione przy doborze systemu CMS to: prostota obsługi i możliwość samodzielnej administracji przez właściciela strony www; możliwości systemu i praca, którą trzeba włożyć do stworzenia witryny www. Oba te podpunkty spełnia WordPress. Po pierwsze jest łatwy w obsłudze, administrator bez doświadczenia po 30 minutach szkolenia jest …

3 czerwca, 2013
więcej

Archiwum

Archiwa