Aby stworzyć własny szablon na potrzeby strony internetowej w WordPressie musimy poznać budowę takiego szablonu. W tym artykule przedstawię najważniejsze pliki, które należy edytować i wyposażyć we własny kod aby nasza templatka była kompletna i gotowa do użycia. Mamy praktycznie nie ograniczone możliwości ustawienia indywidualnego wyglądu i funkcjonalności. Prostota i funkcjonalność systemu CMS jakim jest WordPress pozwoli na stworzenie kompletnej strony internetowej.
header.php – plik odpowiedzialny za wyświetlanie nagłówka naszej strony www, umieszczamy tu meta tagi, js, css oraz wszystkie elementy, które będą pojawiać się na każdej podstronie naszej witryny internetowej a więc np. menu górne, wyszukiwarka itd.
home.php – szablon naszej strony głównej, jeżeli chcemy aby nasza strona główna różniła się od pozostałych podstron musimy zająć się tym plikiem, plik odpowiedzialny za wygląd strony głównej.
index.php – lista wpisów pokazywanych na stronie głównej, jeżeli nie wprowadziliśmy home.php, na starcie naszej strony internetowej pojawiają się najnowsze wpisy, których wygląd określamy właśnie w tym pliku.
category.php – szablon odpowiedzialny za wygląd naszych kategorii, a więc lista wątków w danej kategorii, dla każdej kategorii w naszej stronie internetowej możemy przypisać indywidualny wygląd odpowiednio zmieniając nazwę pliku np. category-4.php lub category-oferta.php. Obie formy są poprawne i obie będą działać. Podajemy ID kategorii (4) lub jej nazwę. Istnieją wtyczki dzięki, którym możemy przydzielać odpowiednie szablony odpowiednim kategoriom naszej strony internetowej.
single.php – plik odpowiedzialny za wyświetlanie w naszym szablonie WordPressa pojedynczego wpisu, rozwinięcie danego wątku z danej kategorii. Tak samo jak w przypadku kategorii możemy przypisywać ten element pod dana kategorię. Czyli wpis z kategorii “oferta” będzie wyglądał inaczej niż wpis z kategorii “aktualności”. Jakie będą różnice to już zależy od waszej wyobraźni.
page.php – szablon odpowiedzialny za wyświetlanie pojedynczych podstron naszej strony internetowej. Również tutaj możemy stosować ID oraz nazwę danej podstrony, page-4.php lub page-kontakt.php
archive.php – plik wyświetlający archiwum naszej strony, lista wątków z danego miesiąca a więc tak naprawdę kategoria.
tag.php – lista wątków zawartych w danym tagu, również możemy ja traktować jako kategoria.
search.php – szablon wyników wyszukiwania na naszej stronie.
404.php – strona wyświetlająca błąd, jeżeli ktoś wpisze adres, który nie istnieje.
footer.php – element wyświetlający na każdej stronie (nie koniecznie na każdej), nasz dół strony, żeby sobie ułatwić budowę naszej strony internetowej dobrze jest stosować maksymalnie dużą ilość elementów w tym pliku jak i header.php, oszczędzi nam to niepotrzebny kod w innych plikach naszego szablonu WordPressa.
functions.php – plik do definiowania różnych funkcji obowiązujących na każdej podstronie, a więc ilość znaków wyświetlanych w kategoriach, wielkości ikon itd.
sidebar.php – definiujemy tu nasze widgety.
style.css – nasz szablon musi być wyposażony w kod CSS, plik musi się znajdować w katalogu głównym templatki.
Znając pliki odpowiedzialne za wyświetlanie danych elementów na naszej stronie internetowej, jesteśmy w stanie samodzielnie stworzyć oryginalny szablon, który posłuży nam do wyświetlania naszej strony www.
Komentarze zostały wyłączone.
Ostatnio miałem wątpliwą przyjemność przeprowadzenia szkolenia z zakresu obsługi WordPressa. Szkolone osoby to pracownicy państwowej instytucji, lepiej jednak jeśli nie podam dokładnej nazwy tej instytucji z wiadomych powodów. Jak wiadomo WordPress to jeden z najbardziej przyjaznych użytkownikowi systemów CMS. Tak naprawdę nie znam łatwiejszego panelu administracyjnego, pozwalającego w takim stopniu zarządzać stroną www. Na szkoleniu było około 12 osób z czego trzy Panie niczego nie zrozumiały. Główna ich bolączka było …
Chciałbym tu opisać kilka pluginów do WordPressa, które jak dla mnie są nieodzowne przy tworzeniu strony internetowej. Darmowy system CMS jakim jest Wordpess posiada tysiące darmowych i płatnych pluginów, które bardzo ułatwią nam życie. Nie możemy jednak przesadzać z instalacją tych wtyczek, dobrze jest zainstalować te najbardziej przydatne, tak żeby nie zaszkodzić swojej stronie internetowej. Przyznaję, że nie testowałem funkcjonowania strony www, która posiadałaby 100 zainstalowanych pluginów, ale podejrzewam, że …
Dobór i praca z właściwym systemem CMS jest bardzo ważnym czynnikiem, który składa się na budowę strony internetowej. Głównymi dwoma punktami, które muszą być spełnione przy doborze systemu CMS to: prostota obsługi i możliwość samodzielnej administracji przez właściciela strony www; możliwości systemu i praca, którą trzeba włożyć do stworzenia witryny www. Oba te podpunkty spełnia WordPress. Po pierwsze jest łatwy w obsłudze, administrator bez doświadczenia po 30 minutach szkolenia jest …
Bardzo często podczas prac szkutniczych stoimy po dylematem jakie farby jachtowe zastosować? Dysponujemy najlepszymi pod względem jakościowym farbami do jachtów. Do wyboru mamy cały szereg bardzo wydajnych, nowoczesnych farb jachtowych, szpachli, lakierów, rozcieńczalników, past polerskich, kosmetyków i akcesoriów.
Firma Troton oferuje profesjonalne farby jachtowe Sea-Line do malowania różnych podłoży z drewna, metali i laminatów. Farby jachtowe Sea-Line to profesjonalna chemia jachtowa stworzona przez najlepszych chemików, z zastosowaniem najnowszych technologi i wieloletniego doświadczenia. Tworzymy dbałością o środowisko naturalne.