Kod HTML strony internetowej

Kod HTML jest językiem zrozumiałym dla przeglądarek internetowych, pozwalającym na publikację dowolnej treści w internecie. Dzięki temu kodowi budujemy strukturę całej strony www. Określamy rodzaj kodowania dla znaków, określamy gdzie ma znaleźć się logo, menu, kolumny lewa, środkowa i prawa, określa czy w ogóle jakieś kolumny będą występować na stronie www, określa dół strony (footer) i wszystkie elementy zawarte na stronie. Następnie tą strukturę opisujemy arkuszem stylów CSS, nadajemy jej wygląd i wszystkie właściwości.

Kod HTML porównałbym do klocków z których budujemy stronę internetową, style CSS określają nam kolor, wielkość oraz inne właściwości tych klocków. Klocki ze swojej natury są dość proste w układaniu, podobnie jest z językiem HTML. Jest to stosunkowo prosty język posiadający kilkanaście znaczników, które warto zapamiętać i odpowiedni stosować.

Przykład znacznika:

Efekt:

Pogrubiony tekst

Każdy znacznik ma swój początek czyli <strong> oraz zakończenie </strong> ta zasada obowiązuje dla wszystkich znaczników w kodzie HTML strony internetowej. Nie ma znaczenia wielkość liter w znacznikach ale dobrym nawykiem jest pisanie wszystkich znaczników małą literą.

Istnieje wiele programów pomagających w pisaniu kodu HTML strony www, które w graficzny sposób pozwalają nam określić dane elementy i umiejscowić je na stronie, po co więc pisać to wszystko ręcznie. Po opanowaniu języka HTML przekonasz się, że takie pisanie okaże się łatwiejsze i bardziej precyzyjne. Będziesz w stanie określić co do pixela położenie i zawartość danego elementu HTML. Polecam korzystanie z oprogramowania do pisania stron internetowych ale osobiście unikam edytorów graficznych i wszystko robię w edytorze HTML czyli jak w notatniku, lecz dobry edytor bardzo pomaga nawet w samodzielnym pisaniu kodu, bardzo przyśpiesza cały proces.

Podstawowe znaczniki dzięki którym będziemy w stanie napisać stronę internetową to:

a więc dzięki zastosowaniu 6 znaczników jesteśmy w stanie zbudować całą strukturę strony internetowej. To są nasze podstawowe klocki z których zbudowana jest każda strona www.

Do każdego znacznika kodu HTML na stronie internetowej możemy przypisać dowolną ilość stylów CSS co umożliwia ich różnorodność np.

gdzie id (stosujemy tylko raz na stronie) natomiast class (może występować na stronie w dowolnej ilości).

 

 

Zapraszamy do komentowania artykułu "Kod HTML strony internetowej" oraz odwiedzin strony www Olsztyn.
5 czerwca, 2013
Powrót

Komentarze zostały wyłączone.

Dodaj komentarz do tego artykułu

Zobacz także

Tworzenie pierwszej strony internetowej

W tym artykule chciałbym przedstawić Wam krok po kroku stworzenie pierwszej strony internetowej. Pominiemy w tym przypadku projekt graficzny, zajmiemy się tylko kodem HTML strony www. Ogólne założenia to witryna internetowa ma posiadać nagłówek, trzy kolumny na treść oraz element dołu strony (footer). Przyjęły się nazwy w języku angielskim a więc nagłówek strony www, element odpowiedzialny za wyświetlanie topu strony nazywamy headerem, element dołu strony to footer. Panele boczne nazywamy …

3 sierpnia, 2013
więcej

Podstawowe znaczniki HTML stron internetowych

Chciałbym tutaj omówić bardziej szczegółowo podstawowe znaczniki HTML, dzięki którym będziemy w stanie zbudować nasza pierwszą stronę internetową. Oczywiście tych znaczników w kodzie strony www możemy stosować znacznie więcej ale zacznijmy od sześciu podstawowych.

28 czerwca, 2013
więcej

Archiwum

Archiwa