Kategorie, wpisy i strony – WordPress

Ostatnio miałem wątpliwą przyjemność przeprowadzenia szkolenia z zakresu obsługi WordPressa. Szkolone osoby to pracownicy państwowej instytucji, lepiej jednak jeśli nie podam dokładnej nazwy tej instytucji z wiadomych powodów. Jak wiadomo WordPress to jeden z najbardziej przyjaznych użytkownikowi systemów CMS. Tak naprawdę nie znam łatwiejszego panelu administracyjnego, pozwalającego w takim stopniu zarządzać stroną www. Na szkoleniu było około 12 osób z czego trzy Panie niczego nie zrozumiały. Główna ich bolączka było zrozumienie czym jest kategoria, czym wpis a czym podstrona. Podobno nie ma złych uczniów a tylko fatalni nauczyciele. Być może należę do grona tych fatalnych nauczycieli, nie mam wykształcenia w tym kierunku ani nie pracuję w ten sposób. Po prostu wpadam i objaśniam ludziom jak samodzielnie rozwijać swoja stronę internetową.

W tym artykule postaram się wyjaśnić czym jest kategoria, wpis i strona w WordPressie. Sami oceńcie jakość mojego objaśnienia.

Czym są kategorie w WordPressie

Kategoria w systemie CMS WordPress to zeszyt, zawierający w sobie dowolna ilość kartek. Możemy tworzyć nieograniczoną ilość kategorii (zeszytów) na naszej stronie www. I tak jak w szkole jeden zeszyt służy nam do Matematyki, inny do Biologii a jeszcze inny używamy na Chemii. Sprawa ma się podobnie jeśli chodzi o strony internetowe. Odpowiednio nazywamy kategorię, w której będziemy przedstawiać naszą ofertę, galerie czy np. jakieś obiekty.

Czym są wpisy w WordPressie

Wpisy to nic innego jak kartki papieru w naszym zeszycie. Nie ma tu ograniczeń jeśli chodzi o ilość tych kartek. Kartki muszą być powiązane tematycznie a więc w zeszycie do Matematyki nie zapisujemy notatek z Biologii. Kategoria narzucam nam tematykę naszych wpisów. Dla przykładu tworzymy kategorię “Hotele mazury” i umieszczamy tam wpisy zawierające opisy hoteli z tego właśnie województwa. Wpisy zwykle dzielone są na krótki tekst i całość dostępna po kliknięciu we więcej.

Czym są podstrony w systemie CMS WordPress

Podstrony w WordPressie to pojedyncze kartki papieru. Są one “wyrwane z zeszytu”, nie należą do żadnej kategorii. Nie łączy ich żaden związek tematyczny. Strony zwykle stosujemy w przypadku podstrony “kontakt”, “o firmie” itd.

Niestety nie potrafię tego prościej wytłumaczyć, zdaję sobie sprawę, że dla osoby, która ma do czynienia pierwszy raz z WordPressem może to się wydawać skomplikowane. Ale po 15 minutach wydaje mi się, że znajdziemy odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań. Dodatkowym elementem ułatwiającym sprawę są nagrane filmy instruktażowe, pokazujące krok po kroku funkcjonalności panelu administracyjnego strony www. W tym jednak przypadku usłyszałem, że nikt nie będzie oglądał tych filmów. Niestety tak w skrócie wygląda współpraca z instytucjami naszego państwa.

Co sądzicie o mojej metodzie tłumaczenia czym jest kategoria, czym wpis i jak poradzić sobie ze stroną w WordPressie?

Zapraszamy do komentowania artykułu "Kategorie, wpisy i strony – WordPress" oraz odwiedzin strony www Olsztyn.
8 grudnia, 2013
Powrót
Komentarze do Kategorie, wpisy i strony – WordPress BATUSystems 06 marca 2014, godzina: 21:22

Fajne. Sam dużo używam WP i nigdy nie miałem problemu z rozróżnieniem tych podstawowaych elementów w WordPress, ale przekazując te informacje naszym klientom faktycznie często spotykam się z problemem niezrozumienia tego zagadnienia. W dodatku nie jest tak łatwo to wytłumaczyć. Ten artykuł bardzo mi pomoże. Dzięki.

Komentarze do Kategorie, wpisy i strony – WordPress Jakub 13 maja 2014, godzina: 10:06

Kategorie oraz tagi dają bardzo wiele możliwości w WordPress. Dzięki nim możemy przekształcić zwykłego bloga w katalog produktów, serwis ogłoszeniowy, serwis kulinarny lub w co tylko nam przyjdzie do głowy.

Komentarze do Kategorie, wpisy i strony – WordPress polishjack 20 października 2014, godzina: 06:09

Odnosząc się do Pańskiego artykułu i zawartego na jego końcu pytania stwierdzam, że niestety nie wyjaśnił Pan czym są poszczególne elementy środowiska WP. Tak jak z literatami, największym problemem osoby piszącej jest to, by swe myśli przedstawić w sposób zrozumiały dla innych – Pan to wie, i cokolwiek i jakkolwiek by Pan tego nie ujął, dla Pana będzie to zrozumiałe. Dla mnie niestety nie jest.
Mimo iż obrazowo przedstawiono problematykę na przykładzie zeszytu, ja, człowiek wykształcony i mający styczność z komputerami, nie “załapałem”.

Proponuję przykład oprzeć na prawdziwej stronie, kategoriach, wpisach np. za pomocą screenów lub najzwyczajniej w świecie wyświetlając stronę online omawiając poszczególne elementy i ich różnice z poziomu panelu zarządzania.

Przykład zeszytu ma się nijak do strony… najlepszym przykładem będzie po prostu strona (to tak jakby tłumaczy wymianę koła w samochodzie na podstawie wymiany przepalonej żarówki).

Komentarze do Kategorie, wpisy i strony – WordPress pastel 02 grudnia 2014, godzina: 11:50

Tłumaczenie całkiem przyjazne, zwłaszcza z tym zeszytem i kartkami. Do każdego hasła warto jednak przygotować więcej niż jeden przykład – najlepiej związany z tematyką, w jakiej obracają się odbiorcy szkolenia (do kucharzy najlepiej dotrą przykłady kulinarne, do pracowników banku związane z kredytami i lokatami itd.). Wydaje mi się, że nauka na przykładach w tematyce, w jakiej człowiek obraca się na co dzień, jest najbardziej przyswajalna. pozdrawiam:)

Komentarze do Kategorie, wpisy i strony – WordPress Bartosz 12 stycznia 2015, godzina: 18:46

Moim zdaniem wytłumaczyłeś wszystko bardzo przejrzyście. Państwo jednak przy zatrudnianiu ludzi rzadko patrzy na ich zdolności uczenia się, więc może jednak istnieją źli uczniowie.

Komentarze do Kategorie, wpisy i strony – WordPress Michał 27 lutego 2015, godzina: 16:44

Super wytłumaczone jak krowie na rowie ! Zwolnić głupich urzędasów !!! A spróbowałeś im wytłumaczyć czym są taksonomie, pętla albo haki ? He, he, he !

Komentarze do Kategorie, wpisy i strony – WordPress Dariusz 21 maja 2015, godzina: 16:56

Ja tez poniekad to rozumiem, czego zrozumiec/ustawic nie moge jest opcja aby Kategoria byla jednoczesnie podstrona, tj. odnosnik w pasku na stronie glownej do wszystkich postow danej kategorii. CZYLI jak klikam wg. przykladu na stronie glownej HOTELE MAZURY to pokazuja mi sie jedynie wpisy dodane w Kategorii HOTELE MAZURY, jesli klikam HOTELE NAD MORZEM, to pokazuja sie wszystkie wpisy z kategoriami Hotele nad Morzem. Do tego chcialbym aby nie bylo zadnej strony na ktorej bedzie mozna zobaczyc wszystkie wpisy. Nie umiem lepiej tego wytlumaczyc

Komentarze do Kategorie, wpisy i strony – WordPress Mary 15 sierpnia 2015, godzina: 17:31

A ja chciałabym założyć stronę podróżniczą i chciałam wykorzystać strony do utworzenia kolejnych państw. Po kliknięciu miałby ukazać się blog prowadzony przeze mnie w danym kraju, czy jest możliwe używając WP stworzenie w obrębie jednego www jakby kilku blogów będących podstronami?

Dodaj komentarz do tego artykułu

Zobacz także

Przydatne pluginy do WordPressa

Chciałbym tu opisać kilka pluginów do WordPressa, które jak dla mnie są nieodzowne przy tworzeniu strony internetowej. Darmowy system CMS jakim jest Wordpess posiada tysiące darmowych i płatnych pluginów, które bardzo ułatwią nam życie. Nie możemy jednak przesadzać z instalacją tych wtyczek, dobrze jest zainstalować te najbardziej przydatne, tak żeby nie zaszkodzić swojej stronie internetowej. Przyznaję, że nie testowałem funkcjonowania strony www, która posiadałaby  100 zainstalowanych pluginów, ale podejrzewam, że …

27 lipca, 2013
więcej

WordPress dobry i darmowy system CMS

Dobór i praca z właściwym systemem CMS jest bardzo ważnym czynnikiem, który składa się na budowę strony internetowej. Głównymi dwoma punktami, które muszą być spełnione przy doborze systemu CMS to: prostota obsługi i możliwość samodzielnej administracji przez właściciela strony www; możliwości systemu i praca, którą trzeba włożyć do stworzenia witryny www. Oba te podpunkty spełnia WordPress. Po pierwsze jest łatwy w obsłudze, administrator bez doświadczenia po 30 minutach szkolenia jest …

3 czerwca, 2013
więcej

Struktura plików szablonu w WordPressie

Aby stworzyć własny szablon na potrzeby strony internetowej w WordPressie musimy poznać budowę takiego szablonu. W tym artykule przedstawię najważniejsze pliki, które należy edytować  i wyposażyć we własny kod aby nasza templatka była kompletna i gotowa do użycia. Mamy praktycznie nie ograniczone możliwości ustawienia indywidualnego wyglądu i funkcjonalności. Prostota i funkcjonalność systemu CMS jakim jest WordPress pozwoli na stworzenie kompletnej strony internetowej.

2 października, 2013
więcej

Archiwum

Archiwa