Jak zaprojektować strone internetową

Przede wszystkim przy projektowaniu strony internetowej musimy poznać potrzeby klienta. Czy ma już stworzony jakiś wizerunek firmy i nie chce go zmieniać czy tworzymy wszystko od zera. Podobne sprawa ma się jeśli tworzymy stronę www dla siebie, również musimy zadać sobie parę pytań tak by nasz projekt był udany.

Przede wszystkim zacznijmy od logotypu, czy już jakiś istnieje i musimy się trzymać kolorów, które występują w logotypie. Czy klimat strony ma być właśnie w tych tonach. Oczywiście musimy brać pod uwagę to, że logotyp musi się wyróżniać, być jednym z ważniejszych elementów naszej strony, a więc czerwony logotyp nie może znaleźć się na czerwonym tle. W takim przypadku nasz logotyp będzie mało widoczny, niezauważalny co na pewno nie będzie dobrym efektem na naszej stronie internetowej. Stosujemy kolory z logotypu ale wyróżniamy sam logotyp.

Co w przypadku jeśli klient nie posiada własnego logotypu i cały wizerunek firmy trzeba stworzyć. Kolejne pytania pomogą zaprojektować odpowiednie logo.

Jaka jest tematyka strony internetowej, inny klimat będzie miała strona SPA a inny hodowcy psów. W każdym przypadku musimy dopasować wizerunek strony do tematyki. Strona internetowa zakładu pogrzebowego musi inaczej wyglądać od strony firmy organizującej wesela. Poznanie tematyki da nam ogólny wizerunek potrzeb i wyglądu strony. Często osoba, która zleca nam wykonanie projektu strony internetowej, ma już ogólny zarys jak ta strona ma wyglądać. Najgorzej jest gdy klient ma bardzo precyzyjny pomysł jak ma to wyglądać i ten projekt nie jest najlepszym rozwiązaniem. No cóż wtedy musimy powstrzymać  naszą wyobraźnie i brać udział w “nieudanym projekcie”.

Kolejnym pytaniem na które trzeba uzyskać odpowiedź, jeśli chcemy  stworzyć dobry projekt strony internetowej, to zakres materiałów, które będą zawarte w tej stronie. Inaczej zaprojektujemy stronę www posiadającą setki artykułów, materiałów filmowych, zdjęć a inaczej musimy podejść do projektu strony www, która będzie zawierać 5 podstron. W pierwszym przypadku witryna internetowa musi być czytelna przejrzysta, ma tu znaczenie szybkość ładowania tych wszystkich materiałów. Dobrym przykładem jest tutaj sklep internetowy. Przed wszystkim musimy tu pokazać jak najkorzystniej produkty zawarte w sklepie a nie finezyjne tło. W przypadku rozbudowanej strony www musimy zaplanować menu tak aby mogło się ona w swobodny sposób rozwijać. Właściciel rozbudowanego serwisu na pewno będzie chciał go rozwijać.

Kolejnym bardzo ważnym elementem przy tworzeniu projektu strony www jest zagadnienie SEO (pozycjonowanie). Czy musimy zwracać na ten element uwagę czy klient chce mieć przede wszystkim atrakcyjną stronę. W pierwszym przypadku stawiamy na tekst, ograniczamy się co do grafiki w drugim natomiast puszczamy wodze wyobraźni. Jeśli strona ma być stworzona pod dane frazy do pozycjonowania musimy poznać te frazy i w odpowiednich miejscach musimy je pokazać na stronie internetowej. Frazy muszą być zawarte na stronie głównej, czy to w postaci “oferty specjalnej” czy np. wstępu do jakiegoś artykułu, dostępnego po kliknięciu we “więcej”. Najczęściej jednak słyszę odpowiedź na to pytanie, strona musi się dobrze pozycjonować i dobrze wyglądać. Musimy wtedy pogodzić obie te kwestie. Jeśli nie masz pojęcia o pozycjonowaniu a chcesz stworzyć odpowiedni projekt graficzny strony internetowej to albo poradź się kogoś albo poszukaj informacji tak abyś miał chociaż podstawową wiedzę z tego zakresu.

Kolejnym istotnym elementem są materiały, które udostępni nam klient a więc zdjęcia. Jakiej jakości są te zdjęcia, czy “wycinamy” z tych zdjęć np. jakieś postacie, czy będziemy musieli zamknąć je w jakimś obszarze. Tutaj musi zapaść decyzja o projekcie otwartym czy zamkniętym strony internetowej. Jeśli klient będzie miał możliwość zmian elementów graficznych na stronie to w zasadzie pozostaje nam jedynie wersja zamknięta strony, bo mało kiedy administrator będzie w stanie odpowiednio zmodyfikować dane zdjęcie. Za przykład strony otwartej podam http://www.wega.pl/ ,za przykład strony zamkniętej posłuży nam witryna http://www.palac.olsztyn.pl/ .

Powyżej wymieniłem kilka z najważniejszych pytań, które trzeba zadać przed stworzeniem dobrego projektu graficznego strony internetowej. Jak widać same przygotowanie się do pracy nad projektem jest bardzo istotą sprawą, która będzie miała wpływ na wszystkie kolejne etapy tworzenia strony www. Znając wszystkie odpowiedzi zabieramy się do pracy nad projektem, dobre przygotowanie skróci czas realizacji a także zaoszczędzi nam masę straconego czasu.

Zapraszamy do komentowania artykułu "Jak zaprojektować strone internetową" oraz odwiedzin strony www Olsztyn.
3 czerwca, 2013
Powrót

Komentarze zostały wyłączone.

Dodaj komentarz do tego artykułu

Zobacz także

Rozdzielczość przy projektowaniu stron www

Dawno dawno temu … sprawa była bardzo prosta, ponieważ rozdzielczość, która obowiązywała to 800 px szerokości. Praktycznie każdy monitor był ustawiony na taką rozdzielczość co bardzo ułatwiało sprawę projektowania strony internetowej. W obecnych czasach nie jest już tak łatwo, rozwój  technologiczny pozwolił na zbudowanie monitorów i kart graficznych, które wyświetlają obraz w dużych rozdzielczościach. Osobiście uznałem maksymalną szerokość wyświetlanej strony www równą 1920px szerokości, a więc standard HD. Co z …

13 czerwca, 2013
więcej

Archiwum

Archiwa